Globaltica – World Cultures Festival
26 - 28 lipca 2013 r. w Parku Kolibki w Gdyni rozpocznie się GLOBALTICA World Cultures Festival. Na scenach zaprezentują się artyści łączący tradycję z nowoczesnością. Pierwszy dzień festiwalu dedykowany będzie artystom zainspirowanym rdzennymi rytmami swoich krajów. Dwa kolejne dni to szansa na usłyszenie zespołów, które tradycje i korzenie kultur świata prezentują we współczesnej odsłonie.
Globaltica to niezwykła impreza dla miłośników nurtu zwanego muzyką świata. Ale nie tylko muzyki, bo koncertom odbywającym się w ramach Globaltica World Cultures Festival towarzyszą wystawy, warsztaty, pokazy filmów, część literacka. Ich wspólny mianownik to takie podejście do tradycji narodowej, etnicznej, kulturowej i muzycznej, by była dostępna dla jak największej liczby odbiorców.
Na przestrzeni lat na scenie Globaltiki w Gdyni można było zobaczyć Cesarię Evorę, Burning Speara, Sinead OConnor czy Juana de Marcosa i Afro-Cuban All Stars.
Pierwszą gwiazdą festiwalu jest ikona współczesnej sceny afrykańskiej, Mahotella Queens, najstarszy girslband świata - od 50 lat na scenie. Zespół reprezentuje wyjątkowy gatunek muzyczny mbaqanga. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć grupę na żywo w Polsce.
Zespół Kal z Serbii pokaże, czym jest muzyka serbskich Romów w rocknrollowej odsłonie, świeże oblicze salsy – klasyczne brzmienie z lat siedemdziesiątych w połączeniu z zaskakującymi innowacjami nowego pokolenia salseros zaprezentuje Bio Ritmo z Portoryko, a pionierzy polskiej sceny folkowej, czyli Orkiestra Świętego Mikołaja będzie świętować swoje 25-lecie na Globaltice!
Na dziewiątej Globaltice wystąpią także muzyczni czarodzieje z Marsylii, usłyszeć będzie można też pięć regionów Gruzji, korę i jej młodego wirtuoza z Gambii, oraz nowy wspaniały głos fado z Portugalii. W Parku Kolibki wystąpią zespoły Watcha Clan i Chveneburebi oraz Buba Kuyateh. W ostatni dzień festiwalu muzyczna podróż poprowadzi do Teatru Muzycznego na koncert Claudii Aurory.
Do dźwięków gdyńskiego Festiwalu dołączają także nuty bałkańskie, żydowskie, rumuńskie i polskie w wykonaniu zespołu ČAČI VORBA, gitara elektryczna w rękach weterana kongijskiej rumby – MOSE FAN FAN z Demokratycznej Republiki Konga oraz wyjątkowe brzmienie benju i tabli za sprawą ABDULRAHMANA SURIZEHI I NAFEESA IRFANA z Beludżystanu i Pakistanu. Globaltica obfituje w tym roku w niespodzianki za sprawą nowych miejsc koncertowych. Dwaj ostatni wymienieni muzycy zagoszczą w Starej Wozowni w Parku Kolibki – wyjątkowym miejscu zaaranżowanym na salę koncertową specjalnie na potrzeby festiwalu!! To jeszcze nie koniec atrakcji. Tradycyjne globaltikowe warsztaty poprowadzi w tym roku Maria Pomianowska, członkowie zespołu Chveneburebi, muzycy z Čači Vorba oraz Michał Guć. W ramach cyklu Cinema Globaltica zobaczymy zaś dwa świetne filmy o muzycznej przygodzie i fascynacji.
O artystach
Grupa Mahotella Queens to bez wątpienia jedna z legend muzyki z Republiki Południowej Afryki. Jest to ponadczasowe trio wokalne, które w pełni zasługuje na status “królewski”.
Od połowy lat sześćdziesiątych zespół tworzą: Hilda Tloubatla, Nobesuthu Mbadu oraz Mildred Mangxola. “Królowe” od ponad czterdziestu lat występują wspólnie na scenie, prezentując wyjątkową muzykę swojego kraju.
To właśnie one wraz z Makhona Tsothle Band oraz nieżyjącym już wokalistą Mahlathinim, stworzyły gatunek zwany mbaqanga – mieszankę wielu południowoafrykańskich stylów (marabi, township jive czy mbube) z elementami muzyki z zachodu – gatunek muzyczny charakteryzujący się ogromną energią, zachowujący regionalny klimat, a jednocześnie będący bardzo uniwersalny. Mbaqanga miała wpływ nie tylko na rozwój muzyki w RPA, ale także na całym kontynencie afrykańskim.
Mahotella Queens obecnie znane są w zasadzie na całym świecie. Występowały na najważniejszych scenach, grały na największych festiwalach, koncertowały dla wielu światowych osobistości m.in. dla królowej brytyjskiej. Wszędzie przyjmowane są bardzo gorąco – zachwycają kunsztem wokalnym, radością ze wspólnego muzykowania, która od nich bije, energią na scenie, wspaniałym tańcem i kolorowymi kreacjami. Towarzyszący im zespół to cenione osobowości sceny południowoafrykańskiej.
Artystki przez blisko 50 lat podróżowały ze swoją muzyką po Afryce, Stanach Zjednoczonych, Azji, Australii i wielu krajach Europy, jednak nigdy wcześniej nie występowały w Polsce.
Čači Vorba (czaczi worba) to wirtuozeria, piękno i ogromna energia na scenie. Lubelska grupa specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Serwuje akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej, latynoskiej rumby oraz innych gatunków, wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach, zaskakując błyskotliwymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista”, czy „rumuńskiego rocknrolla”.
Zespół to jeden z najbardziej uhonorowanych polskich wykonawców ostatnich kilku lat, wyróżniony w ubiegłym roku polskim Folkowym Fonogramem Roku oraz brytyjskim tytułem Songlines Top of the World Album. Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa z gatunku world-music okrzyknęła grupę mianem „jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej” ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego „True Speech” otrzymała m.in. Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych, #8 World Music Charts Europe czy szwedzką Lira Gillar. Muzycy mają na koncie ponad 250 koncertów w 14 krajach, a niebawem zobaczymy i usłyszymy ich w Gdyni.